Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy został odkryty w 1906 roku przez Hardena i Younga. To cząsteczka pomocnicza występująca we wszystkich żywych komórkach, niezbędna do prawidłowej pracy mitochondriów. Cząsteczka ma dwie formy – aktywną (znaną jako NAD+) oraz nieaktywną (NADH). NAD+ odgrywa kluczową rolę w wielu funkcjach komórkowych. Bierze udział w przekształcaniu pożywienia w energię, utrzymaniu integralności DNA oraz prawidłowym funkcjonowaniu i naprawie uszkodzonych komórek.
NAD+ odgrywa kluczową rolę w procesie starzenia się organizmu. Jego poziom zmienia się z biegiem lat, co jest jednym z głównych powodów starzenia się ludzkiego ciała. Udowodniono, że z wiekiem dostępność NAD+ spada, co obniża aktywność sirtuin i zaburza komunikację między jądrem komórkowym a mitochondriami oraz między podwzgórzem a tkanką tłuszczową. Te procesy na poziomie komórkowym i systemowym przyczyniają się do problemów zdrowotnych związanych z wiekiem. Dzięki współczesnej medycynie pacjenci mają możliwość zastosowania kroplówki z NAD+, co skutecznie spowalnia proces starzenia się organizmu. Zmniejszenie dostępności tej molekuły ma również inne konsekwencje.
Według wyników badań, NAD+ i NADH są zaangażowane w reakcje, które zapewniają energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania neuronów. Wraz z wiekiem poziomy NAD+ w mózgu maleją, co prowadzi do spadku wydolności energetycznej komórek nerwowych, zaburzeń pamięci i ogólnego pogorszenia funkcji poznawczych. Wiele chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy udar, wiąże się z zakłóceniami w metabolizmie NAD+.
Suplementacja dinukleotydu może mieć również znaczenie w kontekście chorób serca. Z wiekiem poziomy NAD+ w komórkach serca spadają, co prowadzi do zmniejszenia wydajności energetycznej i większej podatności serca na stres oksydacyjny. To z kolei może przyspieszać procesy starzenia serca i zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Ja zostało już wspomniane, za obniżenie poziomu NAD+ odpowiada przede wszystkim wiek. Warto jednak wspomnieć o innym czynniku, który przyczynia się do utraty tej ważnej molekuły, a który możemy samodzielnie kontrolować. Jest to nadmierne spożywanie alkoholu. Podczas reakcji uczestniczących w metabolizmie alkoholu dochodzi do zmniejszenia poziomu NAD+. Dlatego nadużywanie tego trunku może powodować zaburzenie metabolizmu komórkowego, a w tym uszczuplenie zapasów utlenionej formy dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego.
Badania pokazują, że jednym z kluczowych sposobów na zwiększenie poziomu NAD+ i aktywności sirtuin w organizmie jest przestrzeganie diety o obniżonej kaloryczności. Ograniczenie spożywanych kalorii, a także okresowe posty, mogą korzystnie wpływać na ten ważny dla zdrowia związek. Jednak nie tylko dieta ma znaczenie – aktywność fizyczna również odgrywa istotną rolę. Regularne, umiarkowane ćwiczenia, takie jak trening oporowy czy wydolnościowy, mogą skutecznie wspomagać poziom NAD+, bez konieczności forsowania się intensywnymi treningami. Kluczowa jest systematyczność – regularne ćwiczenia mogą zdziałać cuda, nawet jeśli nie są bardzo intensywne.
Dla osób szukających dodatkowego wsparcia istnieje także możliwość suplementacji doustnej. Prekursory NAD+, takie jak nikotynamido rybozyd (NR) i nikotynamido mononukleotyd (NMN), mogą pomóc podnieść jego poziom w organizmie. Warto jednak pamiętać, że choć NAD+ jest aktywną formą witaminy B3, wytwarzaną m.in. z nikotynamidu, to ten ostatni może hamować działanie sirtuin. Dlatego suplementacja nikotynamidem nie przyniesie takich samych efektów jak stosowanie NR czy NMN, a nawet może zakłócać ich pozytywne działanie.
Kolejną skuteczną metodą na zwiększenie poziomu NAD+ są specjalnie przygotowane kroplówki dożylne, które można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Często takie wlewy łączone są z innymi substancjami, jak witaminy z grupy B, aminokwasy czy minerały, co jeszcze bardziej wzmacnia ich efekty.
Terapia witaminowa z użyciem NAD+ może przynieść liczne korzyści zdrowotne. Kroplówka witaminowa dostarcza substancje odżywcze bezpośrednio do krwiobiegu, co pozwala na szybkie działanie i maksymalną absorpcję. Wlewy dożylne zapewniają aktywny udział w reakcjach metabolicznych organizmu, wspierają układ odpornościowy i funkcjonowanie komórek, a także mogą wpływać na poprawę stanu zdrowia pacjenta.
Wlew witaminowy z NAD+ jest szczególnie polecany w leczeniu i profilaktyce procesów starzenia, ponieważ może złagodzić degenerację komórek skóry, poprawić funkcjonowanie rytmu dobowego, a także wspierać produkcję energii w mitochondriach. Zwiększenie poziomu NAD+ w organizmie może wspomóc regenerację tkanek, poprawić funkcje poznawcze oraz wpływać na ogólną kondycję organizmu.
Jakie są kluczowe korzyści z zastosowania kroplówek z NAD+?
Wlewy dożylne z NAD+ są wskazane zwłaszcza wtedy, gdy w ludzkim organizmie powstały poważne
niedobory tego koenzymu, ponieważ mogą one prowadzić do licznych negatywnych skutków
m.in.: przewlekłego zmęczenia, przyspieszonego starzenia się, ograniczonej ochrony organizmu
np. przed promieniami UV. Na taką terapię powinni zdecydować się pacjenci, którzy: