Cynk odgrywa bardzo ważną wręcz podstawową rolę w wielu istotnych procesach metabolicznych. Bierze aktywny udział w procesie powstawania białek i niektórych hormonów, reguluje działanie układu oddechowego, jak również układu rozrodczego. Warto jednak mieć na uwadze, że zarówno niedobór, jak i nadmiar cynku w ludzkim organizmie może być niekorzystny.
Rola cynku w ludzkim organizmie
Cynk jest niezbędnym elementem w biosyntezie DNA i RNA oraz w rozwoju układu kostnego. Prawidłowy poziom cynku odpowiada również za wzrost włosów i paznokci, a nawet stan cery. Dodatkowo ten mikroelement jest konieczny do tego, aby trzustka mogła zarówno magazynować, jak i uwalniać insulinę.
Jony cynku wzmacniają prawidłowe działanie układu odpornościowego, poprzez swoje działanie przeciwzapalne. Cynk wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się. Bierze udział także w procesach regeneracyjnych, co sprawia, że znacznie przyspiesza proces gojenia się ran. Ciekawostką jest, że pierwiastek ten wykazuje działanie odtruwające w przypadku metali ciężkich znajdujących się w organizmie człowieka.
Metody suplementacji cynku
Dzienne zapotrzebowanie na cynk jest zależne od wieku i płci. Niemowlęta mają zapotrzebowanie na 5 mg dziennie, dzieci 10 mg, kobiety – 10 do13 mg, mężczyźni – 14 do16 mg. Niedobór cynku może nieść za sobą negatywne konsekwencje, dlatego warto na co dzień korzystać z odpowiedniej suplementacji.
Jedną z metod jest przyjmowanie tabletek z cynkiem, jednak sposób ten nie jest zbyt wydajny, a po zaledwie kilku tygodniach przestaje być efektywny. W takim przypadku warto sięgnąć po specjalistyczną kroplówkę witaminową, która w szybki oraz bezpieczny sposób uzupełni wszelkie niedobory.
Wlew dożylny to popularna metoda suplementacji niezbędnych witamin i minerałów. Dożylnie podane składniki omijają układ pokarmowy, przez co 100% wartości odżywczych trafia bezpośrednio do krwioobiegu. Efekty takiej suplementacji są znacznie bardziej efektywne i długotrwałe. Dodatkowo wlewy dożylne zapewniają odpowiednie nawodnienie organizmu i każdorazowo są dostosowywane do indywidualnych potrzeb Pacjenta.