Choć może to wydawać się nieprawdopodobne, wiele przypadków reumatoidalnego zapalenia stawów i kości można wyleczyć przez oczyszczanie organizmu z niepożądanych mieszkańców jelit.

Związek pomiędzy problemami z florą jelitową a schorzeniami reumatycznymi lekarze i badacze dostrzegli już na początku XX wieku.

W naszej klinice wykonujemy testy na pasożyty jelitowe, pierwotniaki, które mogą wywoływać bóle reumatyczne, w szczególności s ą to: strongyloides stercoralis (węgorek jelitowy), blastocystis hominis, giardia lambia (ogoniastek jelitowy), entamoeba histolytica (pełzak czerwonki), trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy), toxoplasma gondii oraz bakterie prevotella copri, campylobacter, yersinia, chlamydia, shigella, salmonella.

75% pacjentów z wczesnym, nieleczonym reumatoidalnym zapaleniem stawów wykazuje obecnośc bakterii Prevotella copri.

Wymienione pasożyty, bakterie mogą powodować choroby reumatyczne na kilka sposobów. Może to być miejscowa inwazja z pobliskich kości lub mięśni, odbywająca się za pośrednictwem krwi lub naczyń limfatycznych, z występowaniem dorosłych osobników , larw lub jaj w jamie stawowej. Obecność pasożytów w otaczających tkankach może też wyzwolić reakcję zapalną nawet bez uszkodzenia samego stawu.

Niestety tradycyjna terapia reumatoidalnego zapalenia stawów lub innych schorzeń reumatycznych z  zastosowaniem leków przeciwreumatycznych, m.in. kortykosteroidów może pogorszyć istniejący stan w przypadku pasożytów.

Spowodować przytłaczające obciążenie pasożytnicze całego organizmu i wybicie pożytecznych drobnoustrojów.

Tradycyjnie pacjentom podejrzanym o infekcje pasożytnicze wykonuje się badanie kału. Wyniki analizy kału często są jednak mylące. Jaja nie zawsze obecne są w próbkach kału, ponieważ pasożyty składają jaja i wylęgają się cyklicznie.

Aby wyniki badania kału były wiarygodne należałoby je powtarzać wiele razy. W przypadku umiejscowienia się pasożytów w mięśniach i tkankach w ogóle nie można znaleźć dowodów ich obecności za pomocą badania kału.

Wyniki badania kału na pasożyty mają ok. 40% wiarygodności, podczas gdy wyniki badań biorezonansem aż 90%.

Jeśli cierpisz na bóle reumatyczne, w klinice przeprowadzimy pełną diagnostykę oraz terapie pasożytów, pierwotniaków oraz bakterii, które mogą powodować u Ciebie dolegliwości.