Alergia wziewna to reakcja uczuleniowa spowodowana dostaniem się alergenu do dróg oddechowych. Najczęściej występuje pod postacią uczulenia na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów (pleśnie), sierść i naskórek zwierząt oraz pierze.

Osoby cierpiące na alergię wziewną borykają się z bardzo nieprzyjemnymi objawami takimi jak katar sienny, kaszel, kichanie, zaczerwienienie i świąd oczu, nadmierne łzawienie oraz zapalenie spojówek. Objawy te niejednokrotnie są mylone ze zwykłym przeziębieniem, jeśli jednak utrzymują się jakiś czas należy zrobić testy alergiczne

Unikanie alergenu w alergii wziewnej jest bardzo trudne, ponieważ uczulające cząsteczki są mikroskopijnej wielkości i unoszą się w powietrzu.

Nieleczona alergia wziewna może doprowadzić do astmy oskrzelowej. Liczba alergenów może się także zwiększać. Na początku uczulenie dotyczyć może np. jednego rodzaju pyłku roślinnego z czasem dochodzą inne rodzaje, potem reakcja alergiczna zaczyna się pojawiać również w zetknięciu z roztoczami, kurzem domowym, sierścią oraz innymi alergenami. Katar sienny może przekształcić się w przewlekły całoroczny alergiczny nieżyt nosa. Co z kolei może powodować zapalenia zatok. Nieleczone alergiczne zapalenie spojówek jest natomiast niebezpieczne dla rogówki oka – może grozić jej uszkodzeniem.

Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na pyłki, roztocza kurzu domowego, pleśnie, pierze lub sierść zwierząt to polecamy doskonałą metodę biorezonansu Bicom Optima (będącego nr 1 w biorezonansie), za pomocą której można wykonać testy alergiczne oraz przeprowadzić odczulanie alergii. Zaletą tej metody jest to, że pozwala ona na szybką diagnozę, a tym samym szybkie podjęcie leczenia. Jest bezinwazyjna, bezbolesna oraz bez skutków ubocznych. Może być stosowana u bardzo małych dzieci, a nawet niemowląt.

Odczulamy indywidualnie dostarczone substancje na które pacjent ma alergię np. własny kurz, sierść zwierząt (wcześniej wyczesanych). W przypadku posiadania przez pacjenta kwiatu paproci w domu zalecamy przyniesienie niewielkiej ilości ziemi z doniczki (znajduje się tam zazwyczaj dużo formacji grzybiczych).

W przypadku alergii na pyłki najlepiej jest odczulać się poza sezonem pylenia. Jednakże przy silnych, dokuczliwych objawach w czasie pylenia terapia także jest możliwa i przynosi zazwyczaj dużą ulgę pacjentom.

Dobrze jest na czas testowania odstawić leki przeciwhistaminowe, wapno i stosowane doustne leki sterydowe jeśli jest to możliwe.

W przypadku większości alergenów wziewnych wystarczy jedno odczulanie. Kolejne alergeny odczulamy w 2-3 dniowych odstępach czasowych.

Oto najczęstsze alergeny wziewne usuwane w klinice ATG Medic:

  • pleśnie Penicillinum;
  • pleślnie Alternaria;
  • pleśnie Aspergilus;
  • kurz, roztocze kurzu domowego;
  • roztocza mączne;
  • sierść i naskórek zwierząt;
  • substancje zapachowe;
  • syntetyczne alergeny wziewne: włosy konika Pony

W klinice przeprowadzamy rozszerzony test alergenów wziewnych według dr. Schumachera obejmujący: sierść zwierząt, pierze, naturalne oraz syntetyczne alergeny wziewne, pleśnie i roztocza.

Podczas badanie, w razie potrzeby terapeuta może bezpłatnie przetestować dodatkowe alergeny wziewne.

W przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej skupiającej się na objawach, w klinice biorezonansu ATG Medic skupiamy się na przyczynach choroby. Podczas każdej terapii wspieramy naturalne zdolności regeneracyjne Twojego organizmu oraz przywracamy go do optymalnego stanu energetycznego, bez stosowania leków.